مصرف سرانه زیتون در ایران ۳۰۰ گرم پایین‌تر از جهان است

رییس شورای ملی زیتون مصرف سرانه زیتون کشور را تنها ۲۰۰ گرم اعلام كرد.

http://neginesabz.ir/

احمد بلند نظر رییس شورای ملی زیتون  اظهار داشت: متاسفانه به رغم خواص بسیار زیتون برای مقابله با بیماری‌های قلبی و عروقی مصرف سرانه کشور حدود ۳۰۰ گرم از مصرف سرانه ۵۰۰ گرمی جهانی کمتر است.

رییس شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه بیشترین میزان مصرف زیتون در کشور سوریه است كه سرانه مصرف ۲۷ کیلو گرم در سال را دارند، ادامه داد: از دیگر کشورهای که سرانه مصرف بالا دارند می‌توان به کشور یونان با سرانه ۲۴ کیلو گرم، اسپانیا با ۱۴ کیلو گرم اشاره کرد در حالی که در ایران سرانه مصرف ۲۰۰ گرمی داریم!

وی با اشاره به مشکلات متعدد صنعت زیتون کشور ادامه داد: نبود میوه زیتون اولین مشکل صنایع زیتون کشور است و چون واردات میوه‌ها ممنوع است و نمی‌توان از خارج میوه وارد کرد در نتیجه بسیاری از کارخانجات علی رغم داشتن تجهیزات و دانش کافی زیان می‌بینند.

بلند نظر با تاکید بر اینکه باید ارقام مناسب زیتون با توجه به اقلیم هر استان انتخاب شود، افزود: از دلایل کمبود تولید زیتون انتخاب نامناسب ارقام متفاوت زیتون برای مناطق مختلف کشور است.

بلند نظر با اشاره به اینکه بر طبق آمار کسانی که روزانه ۵۰ گرم روغن زیتون مصرف کنند سالم‌ترین افراد هستند، افزود: لازم است که مسولان با آگاه کردن عموم از فواید مصرف روغن زیتون به ترغیب مردم به مصرف آن بپردازند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 + = 30

http://www.20script.ir