ساعت نجومی شهر پراگ(چک)

ساعت نجومی پراگ

watch
watch

ساعت نجومی نوعی ساعت میباشد که علاوه بر اینکه زمان را نشان میدهد، اطلاعات نجومی مثل موقعیت دایره‌البروج خورشید، اندازه و موقعیت ماه و این‌جور چیزها را هم محاسبه و نمایش میدهد. ساعت نجومی پراگ بالای برج عمارت شهرداری در شهر قدیم تعبیه شده و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های توریستی شهر بشمار میرود. قدیمی‌ترین بخش ساعت، ساعت مکانیکی و صفحه‌ی نجومی آن است که در سال ١٤١٠ نصب شده. حول و حوش سال ١٤٩٠، صفحه‌ی سال‌نما به آن اضافه شد و بالای آن را با مجسمه‌های سبک گوتیک تزیین کردند. از نظر قدمت ساعت نجومی پراگ در دنیا رتبه‌ی سوم را دارد و البته قدیمی‌ترین ساعت از این دست است که هنوز کار می‌کند.

راس ساعت دوازده، از درگاه بالای ساعت شمایل دوازده تن از حواریون بیرون می‌آیند و چهار مجسمه‌ی کنار ساعت هم نماد چهار ویژگی ناپسند به ترتیب از چپ به راست

اولی غرور است

دومی خساست

سومی مرگ

چهارمی خوش‌گذرانی

در زیر این چهار تندیس چهار شمایل دیگر مربوط به یک تاریخ‌نگار، یک فرشته،یک ستاره‌شناس و یک فیلسوف وجودد دارد. صفحه‌ی نجومی ساعت در واقع به یک اسطرلاب مکانیکی است. برجی که ساعت روی آن تعبیه گردیده، آسانسور دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند با آسانسور به بالای برج برسند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33 − 31 =

http://www.20script.ir