خواب

نتیجه تحقیقات در آمریکا: خوابیدن بر قسمت راست بدن باعث خواب راحت و آرامش جسمی انسان می شود

 


نتیجه تحقیقات در آمریکا: خوابیدن بر قسمت راست بدن، باعث خواب راحت و آرامش جسمی انسان می شود

تحقیقات جدید آمریکایی به ریاست «دکتر جمال الدین ابراهیم» یکی از دانشمندان مصری و استاد علوم دانشگاه کالیفرنیا و مدیر مرکز تحقیقاتی «لايف ساينس لاب» در ایالات متحده ی آمریکا نشان داد که خوابیدن بر سمت راست بدن، موجب خواب آرام تری می شود.

به گزارش سرویس ترجمه ی شفقنا، نتیجه ی تحقیق ثابت کرد که خوابیدن بر روی قسمت راست بدن باعث تخلیه ی هر چه بیشتر و بهتر بارهای الکتریکی مضر می شود و همین امر دلیلی برای ایجاد خواب راحت برای فرد می شود.

دکتر جمال ابراهیم در یکی از گفت و گوهای خبری با روزنامه های مصری بیان کرد: این تحقیق در راستای تاکید مراکز تحقیقاتی انگلستان بر تکیه کردن به روش های طبیعی  برای حل کردن مشکلات درمانی صورت می گیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: گروه تحقیقاتی در این بررسی به نتایج بررسی های دیگری که اخیرا در انگلستان به وجود آمد تکیه می کند. تحقیقات انگلیسی مدتی قبل ثابت کرده بودند که کودکانی که بر روی طرف راست بدن خود می خوابند، خواب راحتی دارند و کابوس نمی بینند.

دکتر ابراهیم در ادامه خاطر نشان کرد: همراه با گروه تحقیقاتی مرکز، نتایج بررسی انگلیسی را بر بزرگسالان مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم و روشن شد با خوابیدن فرد بر روی طرف راست، قلب در قسمت فوقانی جسم قرار گیرد و می تواند به این شکل با راحتی بیشتری کار کند و خون را با راحتی بیشتری به قسمت های پایین تر پخش خواهد کرد. که همین امر باعث خواب راحت و آرامش جسمی انسان می شود.

بر اساس گزارش پایگاه روزنامه ی الدستور، از سوی دیگر زمانی که انسان مضطرب باشد بارهای الکتریکی در مغز وی جمع می شود و این بارها با گذاشتن دست راست زیر گونه ی راست از طریق مغز تخلیه می شوند.

وی در ادامه توضیح داد: نیمه ی راست و چپ انسان از نظر الکترومغناطیستی با هم تفاوت دارند، بارهای الکتریکی نیمه ی راست بدن کمتر از نیمه ی چپ است و این به دلیل وجود قلب در قسمت چپ است که باعث افزایش بارها می شود. زمانی که دست راست زیر گونه ی راست قرار داده می شود، تمام بارهای موجود در مغز از قسمت راست مغز که دارای بارهای الکتریکی کمتری است خالی می شود و به این طریق انسان می تواند به راحتی بخوابد و آرامش بیشتری خواهد داشت.

به این شکل می توان افرادی که برای خوابیدن از قرص های خواب آور استفاده می کنند و یا مضطرب هستند را به راحتی به روش طبیعی تا حدودی درمان کرد.

در سنت نبوی نیز خوابیدن بر روی قسمت راست بدن و گذاشتن دست راست زیر گونه ی راست صورت، مستحب است.

http://shafaqna.com/persian/

احادیث:

حدیث اول:

پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: ای علی! خوابیدن چهار گونه است: خواب پیامبران بر پشت، خواب مؤمنان بر پهلوی راست، خواب کافران و منافقان بر پهلوی چپ و خواب شیطان‌ها بر رویشان است.

حدیث دوم:

حضرت علی(ع) می‌فرماید: خوابیدن چهار قسمت است: پیامبران بر پشت دراز کشیده می‌خوابند، در حالی که چشم‌هایشان برای دریافت وحی پروردگار نمی‌خوابد. مؤمن رو به قبله بر پهلوی راست می‌خوابد. پادشاهان و فرزندانشان برای گوارایی غذا بر پهلوی چپ می‌خوابند و ابلیس و برادرانش و دیوانگان و آسیب‌دیدگان عقلی بر روی شکم می‌خوابند.

حدیث سوم:

از امام رضا(ع) روایت شده است که می‌فرمود: قدرت و سلطنت خواب، در مغز است و آن مایه پایداری و نیرومندی جسم است، پس هرگاه خواستی بخوابی ابتدا بر سمت راست سپس بر سمت چپ بخواب و همچنین هنگام برخاستن از سمت راست برخیز.

حدیث چهارم:

رسول خدا(ص) می‌فرماید: بر بام و جایی که محفوظ نیست نخوابید.

حدیث پنجم:

امام صادق(ع) می‌فرماید: بر روی چهارپایت مخواب، چون زخم پشتش را سریع می‌گرداند و این کار حکیمان نیست، مگر اینکه در کجاوه باشی و امکان استراحت داشته باشی.

حدیث ششم:

امام کاظم(ع) می‌فرماید: رسول خدا(ص) کسی را که تنها در خانه بخوابد نهی می‌کرد.

حدیث هفتم:

امام باقر(ع) می‌فرماید: خواب در ابتدای روز مایه نادانی و کودنی و خواب قیلوله (خواب کوتاه نیمروز) نعمت و خواب پس از عصر مایه حماقت و ابلهی و خواب میان مغرب و عشا مایه محرومیت از روزی است.

حدیث هشتم:

امیرمؤمنان(ع) می‌فرماید: خواب میان مغرب و عشاء و پیش از طلوع خورشید مایه فقر است.

حدیث نهم:

رسول خدا(ص) می‌فرماید: خدا سه چیز را دوست دارد: کم‌گویی، کم‌خوابی و کم‌‌خوری و نیز می‌فرماید: یکی از بدترین چیزهایی که درباره امتم هراس دارم، پرخوابی است.

حدیث دهم:

امیر مومنان(ع) می‌فرماید: اهل دنیا کسی است که خوابش بسیار باشد؛ همچنین می‌فرماید: پرخوری و پرخوابی جان را فاسد می‌کنند و زیانبار است.

حدیث یازدهم:

امام صادق(ع) می‌فرماید: چهار چیز است که مقدار کم آنها هم بسیار است: آتش، خواب، بیماری و دشمنی. مقدار کم هر یک از این چهار چیز را ناچیز نشمارید بلکه مقدار کم آنها نیز بسیار است و می‌تواند منشأ پیامد زیاد باشد.

حدیث دوازدهم:

امام صادق(ع) فرمود: هر گاه کسی خوابی پریشان و ناخوشایند دید (و از خواب بیدار شد) پهلو به پهلو شود و آیه 10 سوره مبارکه «مجادله» را بخواند: «إِنَّمَا النَّجْوَى مِنَ الشَّیْطَانِ لِیَحْزُنَ الَّذِینَ آمَنُوا وَلَیْسَ بِضَارِّهِمْ شَیْئًا إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ» سپس بگوید: «عذت بما عاذت به ملائکة الله المقربون و انبیاؤه المرسلون و عباده الصالحون من شر ما رأیت و من شر الشیطان الرجیم»؛ به آنچه فرشتگان مقرب الهی و پیامبر مرسل و بندگان شایسته خدا پناه برده‌اند، پناه می‌برم از شر خوابی که دیده‌ام و از شر شیطان رجیم.

http://ferezgh.ir/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 − = 45

http://www.20script.ir